Co to są choroby transmisyjne, co to znaczy, że kleszcze są wektorami przenoszącymi drobnoustroje.

W ostatnich latach w Polsce obserwujemy zwiększona częstotliwość występowania u psów i kotów chorób przenoszonych przez kleszcze , komary, ślimaki a także żuki gnojarze – są one wektorami przenoszącymi bakterie, wirusy, pierwotniaki i nicienie z jednych żywicieli na inne.

Często żywicielami w ich cyklu rozwojowym są psy i koty, lub wektory te uczestniczą w biernym przenoszeniu – niejako magazynowaniu drobnoustroju w swoim ciele. Komar i kleszcz musi ugryźć psa/ kota i wtedy dochodzi do zarażenia, ślimak i żuk gnojarz musi być zjedzony przez psa i wtedy dochodzi do zarażenia

Te choroby nazywamy transmisyjnymi – przenoszone są z żywiciela na żywiciela. Prawdopodobnie przyczyną tego stanu są zmieniające się warunki klimatyczne.

Mieszkamy i przebywamy z naszymi zwierzętami w rożnym mikroklimacie i na różnych obszarach. Warunki takie jak lasy, parki, łąki, trawniki, tereny wilgotne sprzyjają zarażeniu. Najwięcej przypadków chorób odkleszczowych jest w okresie wiosennym i wczesnego lata, oraz ciepłej jesieni. ale nagłe ocieplenie w miesiącach zimowych również sprzyja aktywności groźnych kleszczy. Reszta wektorów zakażeń żyje w naszym środowisku przez długie miesiące w ciągu roku. DLATEGO PSY POWINNY BYĆ NASZYM ZDANIEM CHRONIONE PRZEZ 12 MIESIĘCY. SZKODA RYZYKOWAĆ.

Jakie choroby transmisyjne występują najczęściej u psów i kotów w Polsce ?

BABESIOZA

jest najczęściej spotykaną chorobą odkleszczową w Polsce. Ponad 67 % przypadków pojawia sie w województwach: mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Wywoływana jest przez pierwotniaka. Ma najczęściej ostry przebieg i objawy pojawiają się zwykle po kilku dniach po kontakcie z zarażonym kleszczem. Pierwszymi objawami i najbardziej typowymi są gorączka, bardzo silna osowiałość, niechęć do jedzenia. Po kilku godzinach pojawia się zmiana zabarwienia moczu – / ciemno żółte, brunatne , krwiste /, żółtaczka. Przepadki nieleczone kończą się śmiercią. Ale również pewien procent przypadków pomimo leczenia ma niepomyślny przebieg i kończy się niewydolnością nerek lub autohemolizą krwi psa. Po przechorowaniu nie dochodzi do wykształcenia odporności. Każde zachorowanie kończy się uszkodzeniem na zawsze pewnego procenta miąższu nerek.

BORELIOZA

wywołana jest przez bakterię, wywołującą gorączkę, apatię , kulawiznę, stan zapalny stawów, nerek, serca, opon mózgowych i mózgu. Schorzenie często po zaleczeniu może mieć charakter nawracający.

ERLICHIOZA

wywołana przez bakterię powodującą zaburzenia krzepnięcia krwi, krwotok z nozdrzy, apatię, gorączkę, zapalenie opon mózgowych.

ANAPLAZMOZA

wywołana jest przez bakterię. Objawy choroby to gorączka, apatia, bolesność mięśni, kulawizna, zapalenie stawów, wymioty, biegunka, kaszel, utrudnione oddychanie, zapalenie szpiku kostnego, uszkodzenie wzroku, zapalenie nerek.

DIROFILARIOZA

wywołana przez pasożyta – nicienia. Choroba występuje w postaci ogólne lub skórnej. Pasożyt wywołuje powstawanie zatorów w naczyniach krwionośnych, zapalenie płuc, kaszel, duszność, uszkadza nerki, powodując ich niewydolność.

Te wyżej wymienione choroby są 5 z 16 innych jednostek chorobowych transmisyjnych, już opisanych i zdiagnozowanych wśród psów i kotów na terenie Polski. Dlatego zabezpieczanie przeciw kleszczom i stosowanie preparatów przeciw nicieniom powinno być świadomie stosowaną przez właściciela obowiązkową czynnością profilaktyczno – pielęgnacyjną. Dbajmy o ich zdrowie i życie naszych pupili.

W jaki sposób powinno się zabezpieczać czworonoga przed inwazją kleszczy ?
Specyfiki przeciw kleszczowe występują na rynku w formie kropli podawanych na skórę – tzw forma spot-on, aerozoli, obróżek oraz tabletek, środki przeciw nicieniom istnieją w postaci spot-on i tabletek. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej dawki specyfiku w odpowiednich odstępach czasu. Musimy pamiętać, że kąpanie psa zmywa z jego skóry część substancji chroniącej – tej ze spot-on i tej z obroży.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości należy zgłosić się po poradę do lekarza weterynarii. W naszej klinice znajda Państwo zawsze pomoc.

Zapraszamy do naszego sklepu po środki ochrony.

Podobne wpisy