Psy są zwierzętami społecznymi, które często budują silne więzi z właścicielami i innymi ludźmi. Dlatego Klinika Weterynaryjna LANCET oferuje także porady behawioralne. Kluczem do skutecznego porozumiewania się jest uświadomienie sobie, co chcą nam przekazać poprzez świadomą interpretację ich zachowania. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć odczuwany przez pupila stres, trenować go efektywniej, rozwiązywać problemy wychowawcze bez użycia siły oraz wzmocnić wzajemne relacje.
Język psów obejmuje: sposób poruszania i postawę ciała, ekspresję twarzy oraz wydawane dźwięki (np. szczekanie, warczenie, skomlenie). Jednakże używane słownictwo to bardzo subtelne znaki. Np. ziewanie pozbawione mocno wysuniętego języka jest najczęściej obserwowane u psów doświadczających stresu emocjonalnego. Często widać to podczas oczekiwania na karmienie, a czasem podczas odczuwanego strachu. Zatrzymanie się w bezruchu jest sygnałem poprzedzającym pobudzenie lub agresję w kontekście zbliżającej się interakcji. Odwracanie wzroku, mruganie, odwrócenie głowy, często zauważane jest u psów, które otrzymały reprymendę. Bardziej wyrażone mogą oznaczać strach. Wąchanie ziemi jest charakterystyczne u psów niepewnych i ambiwalentnych.
Jednym z paradoksów kontaktów ludzi z psami jest to, że zachowanie człowieka interpretowane przez niego jako czułe i delikatne dla wrażliwych podopiecznych może zostać odebrane jako bezpośrednio prowokujące. Utrzymanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego może być odebrane jako potencjalne groźne. Odwrócenie przez człowieka wzroku na pewno psa uspokoi. Podejście frontalne także może być stresujące. Dla niektórych podopiecznych nawet głaskanie może być odbierane jako niebezpieczne. Jako zagrożenie może być również odebrane przytulanie psów oraz całowanie. Mimo, że szczenięta często zabiegają o pieszczoty rodziców to ludzkie pocałunki w żaden sposób nie przypominają naturalnego dla psów lizania „od dołu”.
Z tego powodu, aby powitać nieznajomego psa najlepiej go zignorować i obserwować jego zachowanie. Jeśli jest niepewny lepiej odwrócić wzrok i unikać przedłużonego kontaktu. Jeśli natomiast jest szczęśliwy i pełen entuzjazmu można się do niego uśmiechać i dotykać go po bokach i u nasady głowy.