Historia „Kruszyna” znana jest prawie w całej Polsce. To piesek, interwencyjnie odebrany z ówczesnego domu przez Fundację Zielony Pies. „Kruszyn” od ponad roku żył z obustronnie złamanymi kośćmi żuchwy, które uniemożliwiały mu normalne funkcjonowanie. Cudem uniknął śmierci głodowej.

Trafił pod naszą opiekę. Sprawa nie była łatwa. Dwukrotnie został poddany operacji, pierwsza polegała na próbie zespolenia odłamów kostnych za pomocą zewnętrznego stabilizatora, a druga na zastosowaniu własnego implantu kostnego pobranego z guza biodrowego. W efekcie uzyskaliśmy zrost jednej strony żuchwy, natomiast po drugiej stronie niestety nie doszło do wygojenia, ze względu na martwicę kości.

Narodził się pomysł zastosowania tytanowego implantu. Dzięki innowacyjnej metodzie druku 3D możliwe było przygotowanie idealnego implantu dla Kruszyna.

Jednak, by móc zaprojektować protezę, pies musiał zostać poddany specjalistycznemu badaniu, jakim jest tomografia komputerowa wiązki stożkowej. Skany zostały wykonane tomografem CBCT. Tomograf stworzył obraz o wysokiej rozdzielczości, a trwało to jedynie 20 sekund! Przy polu obrazowania 11×8 cm, obejmującym całą czaszkę, udało się wykonać badanie o grubości warstwy 125 mikronów. Dzięki temu przygotowany model jest bardzo dokładny, a jego powierzchnia gładka. Badanie zostało wykonane dzięki uprzejmości firmy Stern Weber Polska.

Kolejnym etapem było zaprojektowanie oraz przygotowanie protezy. Projektem i wykonaniem implantu zajmował się inżynier Leszek Olbrzymek z Parku Technologicznego Puławy.

Operacja okazała się być najtrudniejszym etapem, ze względu na małe rozmiary kości, na ich rozległe uszkodzenie oraz ubytki w uzębieniu. Jednak nasi chirurdzy podołali, a Kruszyn cieszy się z nowej, pięknej tytanowej żuchwy.

 

DSCF5409 DSCF5450 DSCF5504 DSCF5519 unnamed 15818020_10207935836584229_1476721063_o

 

Dziękujemy Fundacji Zielony Pies za okazane serce zwierzęciu.

Firmie Stern Weber Polska za pomoc w realizacji projektu.

Panu Leszkowi Olbrzymkowi z Parku Technologicznego Puławy za wykonanie i zaprojektowanie tytanowego implantu z druku 3D

I wszystkim tym, którzy nam kibicowali i wspierali.

Podobne wpisy