Choroby nerek u kotów. Wczesne zapobieganie.
Na pewno każdy właściciel kota chce, aby jego pupil, żył długo i cieszył się dobrym zdrowiem. Koty statystycznie żyją dłużej od psów. Ale ich problemem w wieku starszym są choroby nerek – ich niewydolność, która jest odpowiedzialna za stan organizmu nazywany mocznicą.
Jak temu zapobiegać?
Zapobiec zupełnie się nie da. W miarę upływu życia kota dochodzi do uszkodzenia struktur nerek – to one oczyszczają organizm z toksyn, przez całe życie pracują.
Ale można stosunkowo wcześnie wykryć i określić moment, gdy nerki już potrzebują pomocy. Tego nie widać w zachowaniu i samopoczuciu kota. Czuje się on na tzw. oko dobrze, ma apetyt i ładną sierść. Może odrobinę częściej widziany jest przy miseczce z wodą. Lecz właściciel właściwie nie potrafi stwierdzić, czy kot pije więcej wody. A zwiększone picie wody nie tylko u kotów, również u psów jest stanem, który wymaga jak najszybciej określenia przyczyny tego zjawiska – bezwzględnie zawsze – tego nie można bagatelizować.
Kot starszy tzn. po 10 roku życia powinien mieć regularnie – rutynowo robione – najlepiej co 6 m-cy następujące badania:
- badanie moczu – w nim określamy ciężar właściwy i stosunek białka do kreatyniny
- w surowicy krwi określamy poziom symetrycznej dimethyloargininy, mocznika i kreatyniny
Te dwa badania pozwalają na ocenę funkcji nerek i stwierdzenie stanu wczesnej azotemii, gdy jeszcze nie ma żadnych objawów klinicznych i kot jeszcze czuje się dobrze.
Wychwycenie nieprawidłowości na tym poziomie poprawia rokowania u tych kotów i wydłuża dobre funkcjonowanie kota w okresie starości.