streszczenie:
– niewydolnośc nerek u kotów
– ryzyko niewydolności nerek u kotów
– profilaktyka niewydolności nerek u kotów
– kamica moczowa
– wrodzone choroby nerek
Profilaktyka zdrowia czy leczenie choroby – wybór zależy od nas.
Taki sposób myślenia i postepowania jest ważny zarówno w stosunku do nas ludzi jak i do naszych podopiecznych zwierząt. Ale one same nie chodzą do lekarza, nie zasięgają porad i nie wdrażają same dla siebie odpowiedniego postepowania . Zależne są całkowicie od ludzi.
Wiedzą to lekarze weterynarii a szczegónie koci nefrolodzy i coraz czesciej właściciele kotów, że te zwierzeta bardzo często chorują na nerki. Kot ze schorzeniami układu moczowo – płciowego i kot z chorymi nerkami to częsty pacjent zjawiajacy się na konsultacji nefrologicznej . 3 razy więcej kotów niż psów w wieku senioralnym choruje na tzw przewlekłą niewydolnośc nerek ( CKD – chronic kidney disease ), ten odsetek to az 35% ich populacji a kotów w Polsce tych mieszkajacych z nami w domach jest około 6,9 mln. Choroba ta polega na postepujacej utracie funkcji nerki. Proces ten jest rozwojowy i nieodwracalny. Dlatego terapia przewlekłej niewydolności nerek u kota trwa od momentu zdiagnozowania choroby przez całą reszte jego życia. Zmienia się jedynie jej intensywność i zakres. Wdrażana jest dietoterapia, płynoterapia, często wdrażane są leki regulujące ciśnienie i wpływające na sklad moczu. Średnia wieku kotów chorujacych na przewlekłą niewydolność nerek to 13,5 roku ale choroba może ujawnić się już u kotów 5-6 letnich. Niestety niesterylizowane samice i niekastrowane samce stanowią mniejszy odsetek wśród kotów chorujacych na nerki i drogi moczowe. Samce wykazują wiekszą skonność do zapadania na niewydolność nerek niż samice.
Choroba ta ( CKD ) pojawia się stopniowo i dyskretnie ale ma charakter postepujący.
Takie objawy jak zwiększone picie wody przez kota – właściciel obseruje kota podchodzącego do miseczki z wodą i pijacego częściej nawet małe porcje, zmniejszony apetyt, osowiałośc , dłuższy sen w ciagu doby, gorszy stan okrywy włosowej, większą wybredność dotycząca pokarmu, a nawet lekka utrata wagi ciała, powinny natychmiast skłonic właściciela do umówienia się na wizytę z kotem do lekarza konsultującego przypadki i problemy nefrologiczne.
Co sprzyja tak częstemu wystepowaniu wśród kotów tej choroby. Jest wielen przyczyn.
Spora ich grupa to dziedziczne i wrodzone choroby nerek, u podstaw których leżą specyficzne mutacje genowe i ze wzgledów praktycznych należą do CKD. Te właśnie możemy tylko szybciej zdiagnozować i przedłużąć życie kotu w komforcie stosujac się do zaleceń lekarza.
są to np.
– wielotorbielowatośc nerek
– dysplazja nerek
– amyloidoza nerek
– immunologiczne kłębuszkowe zapalenie nerek
– kamica moczowa
– przetrwały moczownik
– przepuklina moczowodu
– moczowód ektopowy
Ale o kocich nerkach powinniśmy pamiętać zawsze. Nawet wtedy gdy kot jest młody i zdrowy. To właśnie świadomość, wiedza właściciela i odpowiednie postępowanie na pewno przyczynią się do wydłużenia życia kota.
Czego powinniśmy być świadomi i na co możemy mieć wpływ ?
Wiedza dotyczy tego co kot je, czym go odżywiamy i ile pije wody. Jakie wprowadzimy zasady i do czego kota przyzwyczaimy.
Kot jest obligatoryjnym miesożercą. Za przodka kota domowego ( felis catus ) uważa się kota nubijskego ( Felis lybica ). Jego pożywienie to gryzonie , pajeczaki , jaszczurki , drobne ptaki. Tego typu pokarm zawiera w swoim składzie 70-80 % wody czyli tyle ile naturalne mięso i mokra karma komercyjna. Nasze koty domowe bardzo często spożywaja karmy półwilgotne zawierające 20-30 % wody albo karmy suche zawierające 10-11 % wody a więc znacznie mniej niż wystepuje to w naturalnym ich pokarmie. Dodatkowo tracą wodę jak wszystkie inne ssaki z moczem , kałem i podczas oddychania. W takiej sytuacji jeśli kot nie uzupełni brakującej wody porzez picie pojawia się zjawisko niedoboru wody w organizmie i zagrożenia odwodnieniem. Koty w zalezności od wieku wypijaja od 50 do 20 ml wody / kg na dzień. Ten najniższy pobór obserujemy u zwierząt starszych.
Seniorzy ludzccy ale także i koci przestaja odczuwać pragnienie. Sygnał płynacy z mózgu jest u seniorów słabiej stymulujacy. Piją zasadniczo mniej.
Dochodzi do postepujacego odwodnienia i zagęszczenia moczu. W takiej sytuacji oraganizm broni się przed dalszą utrarta wody. Podwzgórze i tylny płat przysadki mózgowej wydzielaja hormn antydiuretyczny wazopresynę, która działa na kanaliki nerkowe. Pod jej wpływem dochodzi do resorpscji wody. Mocz staje się jeszcze bardziej zagęszczony. Kurczą się naczynia krwionośne kanalików nerkowych, nerka staje się bardziej niedokrwiona i zaczyna rozwija się niewydolnośc nerek u kota. Jeśli taki stan trwa przez miesiace i lata skraca się wydolnośc nerek i skraca się życie kota.
Czy mozemy zapobiegac temu zjawisku. Jak najbardziej tak. Świadomy tego właściciel powinien podawać kotu przede wszystkim karmę mokrą oraz przyzwyczajać go do picia wody.
Mieseczki ze świeżą wodą powinny być ustawiane w różnych miejscach domu. Koty preferują wodę czysta i świeżą. Zaobserwowano że dużo bardziej atrakcyjna dla kotów jest nie sama woda ale forma w jakiej jest ona podawana. Różnego rodzaju tzw. fontanny dla kotów są bardzo dobrym sposobem zainteresowania kota piciem wody. Okazuje się że mogą w takiej sytuacji pobierać nawet o 50% więcej wody w ciągu doby. Mokra karma i podaż wody przez zabawę z fontanny chroni ich ciało przed odwodnieniem a nerki przed niedokrwieniem i postępująca z wiekiem ich niewydolnością.
Zachęcamy do badania ultrasonograficznego nerek u Waszych kotów. Ta technika obrazowania jest skuteczną formą kontroli stanu nerki i wczesnego stwierdzenia zmian w narządzie. Szczególnie kot po ukończeniu 10 roku życia powinny być poddawane temu badaniu. Ale często zmiany w nerkach stwierdzane są również u dużo młodszych kotów. Wtedy jak najszybciej należy takiego kota poddać konsultacji nefrologicznej i spowolnić postęp choroby.
W Klinice Lancet mogą państwo zasięgnąć porady psich i kocich nefrologów i urologów.
Leczymy schorzenia układu moczowo-płciowego u psów i kotów.
Gdy podejrzewamy, że kot może mieć problemy z nerkami należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację i wyjaśnić obiekcje.
Kot z ostrą niewydolnościa nerek to rzadszy pacjent na konsultacji nefrologicznej. Może się ona przydażyć kotu po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości trującej rośliny, a lista tych jest bardzo długa, po zatruciach, po problemach anastetycznych.
W Klinice Lancet ostre uszkodzenie nerek diagnozujemy i leczymy. Bardzo często jedyną skuteczną formą intensywnej terapii ostrej niewydolności nerek u kota jest hemodializa. Ale kot do tego typu tzw terapii nerkozastępczej musi ważyć mnimum 3,5 kg. Takie są niestety techniczne ograniczenia. Dlatego bądźmy rozważni. Dializa to też skuteczne leczenie ostrej niewydolności nerek po zatruciach. Miłośnicy roślin i posiadacze kotów powinni dla bezpieczeństwa tych drugich zrezygnować ze zdobienia mieszkania zieloną żywą dekoracją.
Dializa to też skuteczne leczenie ostrej niewydolności nerek po narkozie. Dlatego wybierajmy zabiegi dla swoich zwierząt zawsze z opieką wykwalifikowanego anastezjologa.
Problemy naszych kocich przyjaciół to również kamica moczowa. Diagnostyka obrazowa – usg i badanie moczu to wczesna diagnostyka tego problemu. Badanie osadu moczu i chemiczne badanie kamieni pozwalają ustalić rodzaj kamicy moczowej i skuteczne leczenie tych jakże częstych dolegliwości, które dotykaja koty w róznym wieku. Niekiedy aby rozwiazać zaawansowany problem kamicy musimy zastosować zabiegi z zakresu chirurgii nefrologicznej i urologicznej – to zabiegi w obrębie nerek , moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej kota.
Służymy naszym zwierzęcym przyjaciołom pomocą . Ale zawsze gratulujemy właścicielom kotów i psów, którzy potrafią szybko zaobserwować i stwierdzić problem zdrowotny u swoich podopiecznych i wcześnie przyjść po pomoc. To jest zawsze ogromna Państwa zasługa w leczeniu wielu ich dolegliwości.